Häid kogemusi pikema rännaku tegemiseks

Taani marss (DANCON March) on NATO Taani väekontingendi heategevus üritus, mille pikkus on 25km varustusega 10+kg. Osalemise eest kogutav väike tasu läheb heategevuseks. Üritus toimub 28.01.2023.

Olen alustanud treenimist 25km Taani marsi jaoks. Selle jaoks võtsin kasutusse 13kg koti – ehk trennis raskem ja päris katsel siis kergem 🙂

Algselt tegin ca. 6-10km ringe erinevate raskusastmetega – nii asfaldil kui ka põlveni lumest läbi sumbates. See viimane on ikka päris ekstreemne – loodetavasti selliseid tingimusi päris katsel ei tule. Siis on 6 tundi isegi vähe selle distantsi jaoks.

See siis kergelt lumise, kohati libeda tee peal, kui külma oli 14-15 kraadi.

Sinna sisse mahtus paar pausi ja kõik. Mingisugust puhkust vahepeal ei teinud ja ausalt ega ei tahtnudki – seistes oleks ära külmunud.

Ülioluline on saapad ja kihiline riietumine. Mul on õnneks ammu sisse käidud saapad ja kasutasin 2 paari sokke: õhemad sees ja poolpaksud nende peal. Minule see kombo sobib, super – ei hõõru ja saabas on kindlalt jalas. Kui pikka matka pole kunagi ette võtnud ja siis alles pärast saad teada, kus midagi hõõrub – mõned väiksed villid varba otsa sain ikkagi.

Enne matkamist soovitan vaadata jalgade hoolduse kohta:

Meditsiin – Kuidas hooldada jalgu enne õppusi

Varba küüned tuleks kindlasti enne lõigata. Videos oli vist soovitus isegi 1-2 päeva enne retke seda teha. Mul endal on juhtunud, et varba küüs hakkab kõrvalvarbasse sisse lõikama – pole eriti mõnus.

Kui ilm on külm ja tuuline, siis vajab nägu kaitset. Ise sain maskita vaid paarsada meetrit kõndida, kui põsed tahtsid ära külmuda. Õnneks oli varustus kaasas ja ülejäänud matka jätkasin näomaskiga.

Kui on päikesepaisteline, siis võiksid päikseprillid ka olla. Valge lumi ja päike on päris hele. Õhtul ei ole see probleem, kuid kuna me alustame kell 9.00 hommikul Tapal, siis päikselise ilma puhul võib silmadel valus olla.

Batoonikesi võtsin ka kaasa. Mull tundus, et 45minuti või tunni tagant üks batoonike süüa oli päris hea mõte. Vett jõin ca. 1L. Võibolla võiks rohkem olla, kuid mul probleeme polnud. Matkamisel saad teada, kuidas veetermos päriselt toimib. Mul oli 2 termost kaasas. Mõlemasse panin sooja vee (mitte keev) ja miinus 14-15 kraadi juures ei külmunud ära. Üks termos oli väiksema korgiga, millega tekkis jama – korki ei saanud lahti keerata. Termose ja korgi vaheline vesi külmus ära. Korgi lahti sulatamiseks pidin kinda käest võtma ja korki korraks soojendama. Jama oli, kuid see aitas. Veepudelid ei olnud mul kotis, vaid väljas külje peal -15 kraadise külma käes, et joomiseks ei oleks vaja seisma jääda ja saaks käimise ajal pudeli kätte.

Riietus ja enesetunne olid hea. Sõrmedel oli soe ja keha oli ka OK. Ainukesed kohad, mis külmuma hakkasid, olid randmed. Kinnaste ja jope varruka üleminekukoht hakkas sellise külmaga tunda andma. Lõpuks pidin randmete soojendamiseks harjutusi tegema. Selles osas pean midagi paremat välja mõtlema.

Head testimist/matkamist!

Rännakult pilte Kaarus3
Rännakult pilte Kaarus2