„Need olid minu elu kõige raskemad päevad“, ütleb Indrek Hein pärast Rangeri katsete läbimist.
23-25.09.2022 toimus valik Rangeri ja Patrulje kursusele 2023.a.
Akadeemilisest malevkonnast osales katsetel 3 meest. Kõigist osalejatest suutis lõpuni vastu pidada täpselt pooled mehed.
…nii füüsilise kui vaimse koormuse näol. Kandidaatidele avaldatakse väga karmi survet, et inimese füüsises või vaimus kasvõi „tolmukübeme“ suurune kõige paremini varjatud nõrk koht üles leida, mis sunniks alla andma ning katkestama. Katsete eesmärgiks on välja sõeluda kõige tugevamad võitlejad, kelle seast leida Rangeri (US) või Patrulje (DK) kursusest osavõtjad.
Valiku käigus rakendati meetodeid, mis meie igapäevases tsiviliseeritud kulutuuriruumis ei ole aktsepteeritud. Valiku eel pidid kandidaadid allkirjastama vaikimise deklaratsiooni – osalemine on vabatahtlik, mitte midagi ei ole isiklikult, kui „asi“ on läbi, siis midagi „sellist“ ei ole toimunud. Psühholoogiline töötlemine algas juba antud deklaratsiooni lugemise ning allkirjastamisega. Teadmatus, mida kuradit meiega tegema hakatakse, pani tõsiselt mõtlema, kas ikka tasub osaleda.
Alljärgnev on vahetud mõtted pärast valiku lõppu. Mida neilt katsetelt õppisin?
- Katsed olid nagu pidev lahinguolukord, kus püsivalt oled intensiivselt millegagi hõivatud. Kohe algul alustati varustuse pakkimise eest korraliku „töötlemisega. Suutmatuse eest oma varustus 20sek jooksul korrektselt lahti pakkida järgnesid „sanktsioonid“ kätekõverduste, kükkide, kõhulihaste, „kosmonautide“ jne näol. Nimetatud 20sek pikkuseid sessioone järgnes üksteisele lugematu arv kordi ning loomulikult järgnes igale ebaõnnestunud katsele „karistus“. Katsete algusetapis „aeti“ kotis kõik asjad täielikult segamini, mis tekitas lisaks kõigile muudele ärritajatele veel lisastressi. Peas vasardas mõte, kuidas vajadusel kiiresti oma asju kotist leida, mis on segamini nagu „pudru ja kapsad. „Õnneks“ hoiti osalejaid „käigus“ kõikvõimalike füüsiliste harjutustega. Ühel hetkel ununes kott, asjad jms üldse ära. Kõik kõrvaline muutus täiesti ebaoluliseks, elasid vaid hetkes.
- Lisaks mägede kogemusele sai katsetel taas kinnitust, et meie võimetel ei ole piire. Piire on võimalik nihutada kaugusele, millesse on endalgi raske uskuda. Olemas peab olema tahe ning erilised tingimused. Allaandmine ei toimu mitte niivõrd füüsiliste raskuste tõttu, vaid „murdumine“ toimub enamasti „peas“, e mõtlemises. Kui teise päeva keskpaigaks oli enamus väljalangejatest valikust eemaldatud, muutusid „terroristidest“ instruktorid samm-sammu haaval räige sõnavaraga motiveerijateks. Väga palju oli abi instruktorite õpetustest „elada“ hetkes. Mitte mõelda 5 min edasi, mitte mõelda, mis veel juhtub, mitte mõelda, kas Sul on raske või väga raske. Kõige olulisem oli kogu oma „vaimuga“ keskenduda vaid olemasolevale hetkele, et pooleliolev ülesanne ära teha. Teada oli, et pärast seda tuleb uus ja uus ja uus ülesanne, aga see kõik on tähtsusetu, kuna Sul on vaja teha seda, mida Sa hetkel teed.
- Kui tavaolukorras on 1-1,5h mõõduka intensiivsusega treening päris tubli saavutus, võtad koormuse vastu ning kiidad ennast tubli töö eest. Valiku teise päeva hommikuks 6.30 oli meid nii vaimselt kui füüsiliselt 10,5h „grillitud“. Öö jäi vahele. Puhkust oli max 1h, „karusell“ pandi uuesti keerlema. Varahommikul ootas meid veekatse. 5-6C juures vormis, saabastega, läbi märg, üleni liivane, väsinud ning magamata olla on tõeliselt vastik. Tundub uskumatu, aga pärast 10,5h ei ole probleem ca 2h järjest erinevaid jõuharjutus teha. Motivatsiooniks ei ole seejuures oma jõu arendamine, vaid sooja saamine ning „külmumise“ vältimine. On väga suur motivatsiooni vahe, kas treenida oma füüsise turgutamiseks või võitled eluspüsimise eest.
- Valikus osalevad mehed olid väga erineva füüsilise ettevalmistusega. 4-5 meest olid nö tavalised, 45+ vanuses, ning väga heas vormis 25-30a noored mehed, kellest osad olid ka tippsportlased. Üks neist suisa populaarsel talispordi alal olümpialane. Kuigi katsetel olime konkurendid, nõudsid instruktorid tiimina koostöö tegemist nagu jao tasandil elementaarne. Tippsportlased tahtsid loomulikult oma üleolekut demonstreerida ja võtsid kõigis harjutustes enda jaoks sobiva tempo üles, millega teised mehed ei olnud suutelised kaasa tulema. Instruktorite pideva raiumise järel suudeti lõpuks leida rütm, kus kõik jõudsid. Põhiline reegel, mida „pähe“ taoti, oli see, et jagu on täpselt nii tugev kui tugev on tema kõige nõrgem mees. Eks teise päeva lõpuks hakkas väsimus ka tippe kimbutama. Lõpuks suutsime 8 viimase mehega väga mõistlikus rütmis toimida. Väsimusega koos tuli trikitamine ning nutikus appi võtta. Hea näide on grupiga tehtavad kükid või kätekõverdused. Kui tiimiga oli vaja teatud arv korduseid teha, siis otsustasime neid ükshaaval järgemööda teha, algul esimene, siis teine jne. Tiimitöö käis vahetpidamata ja ühe liikme tegemise ajal sai kogu ülejäänud tiim puhata. Teise päeva lõpuks olime lõpuks mõistnud instruktorite pidevalt tagasisidet, et miks „lolli“ tööd teha, ennast asjatult „kulutada“ ja valesti tegemist eest „trahve“ sisse võtta. NB! Jälgi tiimi. Ole kreatiivne. Ära torma nagu „hull“ metsloom. Hoia jõudu. Tee targalt. Säästa ennast.
- Kui oled terve öö magamata ning Sind on „töödeldud“ 20h, siis ei ole Sa enam kõige teravam pliiats. Väsimuse ning une puuduse tõttu ei ole enam võimalik täpselt aru saada ülesannete juhistest. Üks ilmekas moment. Anti ülesanne palk õlale võtta ning seejärel üle pea tõsta ühele ja siis teisele poole. Nii kui ülesanne anti, haarasime palgi ning olime valmis alustama. Koheselt saime üleliigse agaruse tõttu „sakkida“. Õppetund seisnes selles, et ülesande andmise ning ülesande alustamise käsklus on kaks erinevat asja. Instruktorid jätsid meie puhkepausi hea meelega vahele ning keerasid veelgi suurema tempo peale. Kui energiat ning jõudu on „ülearu“, siis tuleb seda rakendada. Detailid, detailid, detailid, detailid. Väga täpselt tuleb kuulata ja aru saada detailidest.
- Olukordadest tuleb alati üle olla, mitte solvuda, mitte ohvrit mängida, mitte ennast halada. „Lahingus“ ei huvita see kedagi. Jääd torisema, saad esimesena hukka. Oled asjadest üle ja lähed edasi!!!
- Tiimiga koos olles loeb initsiatiivikus ja leadership. Üks väga olulisi asi, mida instruktorite poolt nõuti, oli põhimõtte „tee annast vajalikuks“ rakendamine. Ükskõik kui väsinud oled, vaata ringi ja tee neid asju, mida on vaja teha. Ära jää käsklusi või korraldusi ootama. Loomulikult toimus motiveerimine vastavas toonis, kus saadeti kõikvõimalikesse „aukudesse“ ja ühte lausesse mahutati lõpmatu arv m-i, v-, p-, t-ga algavaid sõnu.
Rangeri ja Patrulje katsetel osalemine on üks kõige vingemaid kogemusi minu elus olnud. Ma ei julge seda päris kõigile soovitada, aga enda kohta saab küll väga palju teada.
Ülevaade tehnikast, kuidas relva ja varustusega ujuda. Rangeri ja Patrulje ujumise katsel on varustuses välivorm, lahingvest, saapad, relv.